Ako vybrať plastové okná?

V prípade, že plánujete stavbu rodinného domu, bytu či rekonštruujete svoj príbytok, plastové okná sú ideálnou voľbou za každých okolností. Prinášajú množstvo výhod, ktoré vám výrazne vylepšia úroveň bývania. Ich výber však môže byť častokrát náročný. Podľa čoho si je potrebné vyberať plastové okná?

Ako vybrať plastové okná?
Ako vybrať plastové okná? (zdroj: ekoprofil.sk)

Plastové okná si získali priazeň u množstva ľudí. Prinášajú výhody, ako napríklad ľahká údržba, dlhá životnosť či napríklad cenová dostupnosť. Sú jednoducho unikátom medzi oknami a ich kúpu jednoznačne neoľutujete.

Vo všeobecnosti, sa v ponuke najčastejšie vyskytujú klasické biele plastové oknábalkónové dvere. Novinkou na trhu je tiež možnosť potiahnutia plastu imitujúcim drevom, ktorý vám vytvorí dokonalú atmosféru vo vašej domácnosti. Za drevené okná si však priplatíte o niečo viac.

Podľa akých kritérií je potrebné vyberať si plastové okná?

Základom okien sú sklá

Sklá sú, samozrejme, nevyhnutnou súčasťou plastových okien. Sú tiež kritériom pri výbere a kúpe týchto produktov. Pri plastových oknách by ste mali myslieť predovšetkým na to, do akého prostredia ich chcete namontovať. V prípade, že bývate v blízkosti rušnej ulice, odporúčame vám kúpu protihlukových skiel.

Pred priamymi slnečnými lúčmi vás ochránia reflexné sklá a pred vlámaním špeciálne bezpečnostné sklá. Vo všeobecnosti platí, že práve táto súčasť okien vás dokáže ochrániť pred hroziacim nebezpečenstvom a zničením.

Sklá sú dostupné taktiež v rôznych vrstvách. Najčastejšie ide o dvojité alebo trojité zasklenie, pričom je medzi sklami aj izolačná medzera. Čo sa týka tepelnej izolácie, odporúčame vám trojité zasklenie, ktoré výrazne lepšie tesní a v zime sa vďaka tomu okná nerosia.

Aký profil plastového okna je ideálny?

Plastové profily je možné zakúpiť v rôznych motívoch. V prípade, že sa vám páči iná farba ako biela, nie je to žiadnou prekážkou. Dokonca, v dnešnej dobe dokážu špecialisti prefarbiť materiál už počas výroby.

Čo sa týka stavebnej hĺbky, pokiaľ chcete mať dostatok svetla a tepla vo vašej domácnosti, siahnite po profiloch s čo najväčšou stavebnou hĺbkou. Dôvodom je, že iba z takýchto typov profilov je možné vyrábať okná a dvere vo veľkých rozmeroch.

Záleží od montáže

Vo všeobecnosti platí, že montáž plastových okien zvládne skutočne každý. Treba však postupovať podľa všetkých dôležitých bodov. V opačnom prípade môže mať prevedenie montáže vplyv na celkovú kvalitu okna. To sa môže prejaviť netesnením a nefunkčnosťou.
Jednou z najčastejších chýb po montáži je vyťahovanie vymedzovacích klinov. Tento ale aj mnoho ďalších problémov si ľudia častokrát všimnú až po dlhšom čase. To znamená, že na opravu už je niekedy neskoro. Preto celú montáž poriadne zvážte. Predsa len, ide o investíciu do budúcna.

V prípade, že sa do montáže sami neodvážite, máte možnosť si zavolať odborných špecialistov, ktorí sa na túto činnosť kvalifikujú. Budete tak mať istotu, že plastové okná sú namontované tak, ako majú byť.

Dizajn a doplnky plastových okien

Dizajn je ďalším dôležitým kritériom pri výbere plastového okna. Potrebné je, aby ste zohľadnili priestor, do ktorého chcete okno namontovať. Nezabúdajte, že tento prvok dotvára vášmu domovu atmosféru a dizajn celkovej miestnosti. Pri výbere okna si máte možnosť vybrať farbu pre interiér a exteriér, farbu doplnkov a dizajn zasklievanej lišty.

Nezabúdajte taktiež doladiť parapety, žalúzie, rolety, okenice či sieťky proti hmyzu. To všetko patrí k doplnkom, ktoré sú vhodné pre plastové okná. Odporúčame vám zvoliť žalúzie svetlejších farieb. Je to predovšetkým z dôvodu priameho slnečného žiarenia, čo tmavá farba výrazne priťahuje. Vďaka žalúziám v bielej farbe nebudete mať prehriaty interiér.

Komerčný článok