Kupovanie šperkov – čím je špecifické a čím by ste sa pri ňom mali riadiť?

Mať doma aspoň jeden pekný a kvalitný šperk by mal mať každý. Či už ste minimalista, ktorému postačí jeden náhrdelník alebo náramok, alebo sa radi obklopujete vyzývavými doplnkami, pri kupovaní šperkov by ste mali myslieť na niekoľko vecí. Ktoré to sú?

Kupovanie šperkov - čím je špecifické a čím by ste sa pri ňom mali riadiť?
(zdroj: unsplash.com)

Zlatý šperk nie je jediný šperk

Samozrejme, nech by ste si vysnívali akýkoľvek drahý a pekný šperk – rozpočet nepustí. Preto si ešte predtým, než začnete hľadať šperky, stanovte aj jasnú sumu, nad ktorú nie ste ochotní ísť. Šperky môžu mať širokú cenovú škálu, a jej stanovením si odpoviete aj na mnohé iné otázky – o akú značku pôjde, aký materiál vyberiete,… Spomínaný materiál môže byť tiež rozhodujúci, v prípade, že ste alergickí na zlato alebo iné drahé kovy. Aj strieborné šperky môžu byť luxusné a vkusné, takže sa nebojte ísť aj do “lacnejších” materiálov. Pre alergikov na zlato je ešte možno dobrou voľbou biele zlato. Ak chcete pri nákupe akéhokoľvek šperku ušetriť a vybaviť ho z pohodlia domova, určite použite sofia zľavový kupón.

Šperk musíte zladiť aj so zvyškom outfitu

Šperky vždy kupujte iba u spoľahlivých a renomovaných predajcov. Nájdete ich rovnako v kamenných obchodoch so šperkami, ako aj online v overených e-shopov. Pred zakúpením si ešte môžete prečítať recenzie a získať tak ďalšie informácie o renomovanosti predajcu. Uistite sa aj, že vybratý predajca poskytuje garancie na kvalitu a má jasné pravidlá týkajúce sa vrátenia alebo výmeny šperku, ak by ste mali nejaké problémy. Investícia do šperkov nebýva malá a iba málokto si môže dovoliť kúpiť si v prípade poškodenia alebo výrobnej vady nový šperk. K šperku je potrebné doladiť aj oblečenie (alebo naopak). Napríklad pri náhrdelníkoch sú krátke náhrdelníky ideálne pre výrazné dekolty, čiže tričká alebo blúzky s véčkovým výstrihom, zatiaľ čo dlhé náhrdelníky sa hodia k jednoduchým šatám alebo svetrovým outfitom. Nové oblečenie k novým šperkom najvýhodnejšie nakúpite tak, že použijete answear zľavové kódy.

Veľkosť je možno kľúčová

Niektoré šperky majú univerzálnu veľkosť, pri niektorých si práve na veľkosť musíte dávať pozor. Ak si plánujete kúpiť prsteň, zistiť jeho správnu veľkosť je dôležité, aby sa vám dobre nosil a pohodlne sedel na prstene. Existuje niekoľko spôsobov, ako zistiť správnu veľkosť prsteňa. Môžete použiť prsteň, ktorý už máte a ktorý vám dobre sedí, zmerať jeho vnútorný priemer a podľa toho si kúpiť nový. V prípade drahších modelov vám miery vezme priamo šperkár. Asi najjednoduchším riešením je použiť prsteňový merací pásik, ktorý si viete jednoducho stiahnuť online a vytlačiť. Následne si ho len obmotáte okolo prsta a pozriete sa na číslo, ktoré sa zhoduje s tým, ktoré vám sedí najlepšie. Podobne postupujte aj pri nákupe náramku (ak si ho nemáte možnosť vyskúšať priamo v kamennom obchode). Pri náramku je ešte dôležité brať do úvahy jeho spôsob zapínania. Môže to byť háčik a oko, karabínka, magnetické zapínanie, nastaviteľné zapínanie (to je istota, ak neviete presnú veľkosť a kupujete náramok ako darček) alebo elastický športový náramok, ktorý zapínanie nemá. Pekný šperk potrebuje doplniť pekným líčením – ak hľadáte zdravú a kvalitnú kozmetiku, nájdete ju aj v lekárňach. A pri jej nákupe môžete využiť napríklad zľavový kód drmax.