Dva v jednom – izbové rastliny, ktoré voňajú

Možno sa spoliehate na kvitnúce izbové rastliny, ktoré vnesú do interiéru nielen sviežu zelenú, ale vďaka svojim kvetom ho oživia rôznorodými farbami. A možno obľubujete nenáročné izbové rastliny, ktoré nevyžadujú toľko pozornosti, ako sú napríklad aj sukulenty a kaktusy. A čo tak siahnuť po takých, ktoré vašu domácnosť aj rozvoňajú?

Dva v jednom - izbové rastliny, ktoré voňajú
(zdroj: unsplash.com)

Nádych Havaja u vás doma

Prvou z takýchto voňavých izboviek je pluméria. Jej pôvod možno hľadať v Indii, no neskôr sa dostala aj do oblasti Karibiku či Afriky. Dnes je rozšírená takmer po celom svete. Pluméria je často prezývaná havajský kvet. Ide o okrasný krík a vždyzelený sukulent, ktorý je charakteristický svojimi kvetmi s voskovým vzhľadom. Plumérie bývajú biele, žlté, oranžové i ružovkasté a šíria veľmi príjemnú vôňu. U nás možno plumériu pestovať v črepníku ako izbovú rastlinu, prípadne v skleníku a počas leta i vonku. Obľubuje slnečné stanovište, takže je dobré dať ju blízko k oknu, aby mala slniečka dostatok.

Nie pre začiatočníkov

Medzi krásne voňavé rastliny možno zaradiť aj vencovec, respektíve najznámejší druh vencovec kvetnatý (latinsky Stephanotis floribunda). Patrí medzi popínavé rastliny, ktoré vyháňajú aj metrové výhonky. Pochádza z Madagaskaru. Vencovec má menšie kožovité listy vajcovitého tvaru. Počas leta sa objavujú na rastline biele kvety, ktoré sú nielen veľmi pekné, ale aj voňajú. Vencovec však nie je najľahší na pestovanie. Od jari vyžaduje hojné zalievanie a slnečné stanovište chránené pred priamymi slnečnými lúčmi. Aby krásne kvitol, mal by byť počas vegetačného obdobia aj pravidelne hnojený.

Fialová nádhera

Veľmi populárnou izbovou rastlinou sa stala aj levanduľa. Môžete ju pestovať i vonku, no taktiež sa jej bude dariť i v kvetináči v interiéri. Váš domov pritom skrášli nielen nádhernými fialkovými kvetmi, ale taktiež osvieži dokonalou vôňou, ktorá je navyše príjemne upokojujúca. Levanduľu preto radíme i medzi rastliny vhodné do spálne. Vôňa levandule má relaxačné účinky a podporuje dobrý spánok. Pestovať môžete rozličné druhy levandule, ktoré sa okrem iného líšia i veľkosťou kvetov. Známa je levanduľa lekárska (inak úzkolistá), levanduľa zúbkatá (prezývaná francúzska) či levanduľa hlávkovitá (prezývaná španielska).