Fakty o zimných pneumatikách

O nutnosti prezúvať či neprezúvať zimné gumy, o ich životnosti či ich jazdných vlastnostiach koluje množstvo „zaručených“ informácií a faktov. Ktoré sú však tie správne a pravdivé? Ktoré vlastnosti zimných pneumatík sú kľúčové a ktoré nie?

Fakty o zimných pneumatikách
Fakty o zimných pneumatikách (zdroj: komerčný článok)

Zmeňte štýl jazdy na zimných cestách!

Nezáleží na tom, či máte prezuté zimné alebo jazdíte na celoročných, jazda na zimných cestách si vyžaduje viac pozornosti a trochu iný štýl jazdy. Ani tie najkvalitnejšie zimné pneumatiky nedokážu úplne priľnúť k zľadovatenej či zasneženej vozovke. Každá teplota pod bodom mrazu v kombinácii s vodou či snehom prináša pre jazdu v aute isté riziko, ktoré musí vodič dopredu odhadnúť a prispôsobiť sa mu.

Celoročné pneumatiky nie sú pre každého

Celoročné pneumatiky sú svojím zložením či dezénom prispôsobené na jazdu v každom ročnom období, avšak v mínusových teplotách sa nedokážu adaptovať tak dobre ako zimné pneumatiky. Ich používanie je preto v lokalitách s tuhšími zimami na zváženie.

Za kvalitu si teba priplatiť

Mnohých od kúpy zimných pneumatík odrádza ich vyššia cena. Áno, zimné pneumatiky sú spravidla drahšie ako tie letné. Dôvodom je vyšší obsah kaučuku v ich zložení, vďaka ktorému sú mäkšie, pružnejšie, a tak dokážu k vozovke lepšie priľnúť. Cenové rozdiely medzi letnými a zimnými pneumatikami sú však zanedbateľné, ak vezmeme do úvahy ich špecifické jazdné vlastnosti.

Na hĺbke dezénu aj na veku pneumatiky záleží!

O životnosti pneumatík sa toho už popísalo veľmi veľa a ku zhode zatiaľ nedospeli ani používatelia, ani odborníci. Faktom však zostáva, že čím je dezén zimnej pneumatiky zodratejší a menší, tým viac sa ich výkonnosť prejaví na nebezpečných zimných cestách. Odporúčaná hĺbka dezénu sú 4 mm, a čím väčšie opotrebovanie, tým horšie jazdné vlastnosti pneumatiky majú. Hĺbka dezénu má, samozrejme, vplyv aj na ich celkovú životnosť.

Na životnosť pneumatík má však vplyv viacero ukazovateľov. Štýl jazdy, najazdené kilometre, tlakovanie, ale tiež skladovanie mimo sezóny – to všetko dokáže ovplyvniť ich jazdné vlastnosti a následne aj životnosť. No ani pri najlepšej starostlivosti netreba ich opotrebovanie brať na ľahkú váhu. Zimné cesty dokážu byť predsa len zradnejšie.

Komerčný článok