Nie sú hodinky ako hodinky – ale do ktorých sa oplatí investovať: smart alebo športových?

Inteligentné technológie sa už stali bežnou súčasťou našich životov. Ako nás presviedčajú mnohé reklamy, hodinkami už dnes neurčujeme iba presný čas, ale môžeme nimi aj zaplatiť alebo regulovať svoju športovú aktivitu. Ako sa ale na bohatom trhu zorientovať a čo je tou ideálnou voľbou pre vás?

Nie sú hodinky ako hodinky – ale do ktorých sa oplatí investovať smart alebo športových
(zdroj: unsplash.com)

Prehrajú hudbu alebo vám zmerajú tep

Športové hodinky síce predovšetkým regulujú vašu športovú aktivitu, ale častokrát už v sebe zahŕňajú aj rôzne smart funkcie, ktoré majú smart hodinky. To, že počítajú kroky, ktoré cez deň urobíte, je samozrejmosťou, no okrem toho vám napríklad počas tréningu sledujú aj váš výdaj. Dokážete nimi sledovať aj spánkový režim, prípadne prehrávať hudbu pri cvičení. Drahšie verzie zasa umožňujú aj spomínané bezkontaktné platenie či funkcie teplomera. Výhoda športových hodiniek je aj v tom, že si môžete vybrať aj rôzne dizajnové prevedenia. Môžete si napríklad meniť zapínanie alebo vzhľad displeja.

Prepojíte ich so všetkým, s čím chcete

Smart hodinky sa stali základnou výbavou mladých ľudí. Dostanete sa cez nich k svojim notifikáciám, zmeškaným správam alebo telefonátom. Môžete nimi telefonovať, surfovať po internete a samozrejme, nainštalovať si nejaké aplikácie. Nevýhodou je však nižšia výdrž batérie a tiež vyššia vstupná investícia, než v prípade športových hodiniek. Prepojíte si ich však aj s kalendárom a so sociálnymi sieťami a okrem bezkontaktnej platby vám budú monitorovať aj vaše zdravotné funkcie. Viete si vďaka nim organizovať čas alebo vybavovať neodkladné záležitosti za chodu – tak, že si to nikto ani nevšimne.

Vyberte si podľa účelu

Čo je teda pre vás lepšie? Najlepšie je zvážiť, čo potrebujete. Keďže smart hodinky majú často aj niektoré z funkcií športových modelov a naopak, ide iba o to, či uprednostňujete hodinky ako predĺženú „ruku“ svojho mobilného telefónu, alebo nimi skôr chcete kontrolovať svoju pohybovú aktivitu. Dôležitým aspektom je samozrejme aj cena, kde platí – čím viac funkcií, tým vyššia cena.

Musíte sa rozhodnúť aj medzi výrobcom, najväčšími a najpopulárnejšími sú podobne ako pri mobilných telefónoch Apple, Sony a Samsung. Tu zasa rozhoduje to, s akým zariadením budete svoje hodinky párovať. A na záver ešte posledný tip: ak uvažujete skôr o športových hodinkách, dajte pozor aj na to, či odolajú bežným nárazom, potu, vode alebo napríklad prachu. Nákupná poradňa vyberá najlepšie smart hodinky vhodné pre pánov, dámy aj pre deti, svoj model tu určite nájdete aj vy.