Vyberáte schody na povalu? Poradíme, na čo sa zamerať

Máte doma nevyužívaný podkrovný priestor a radi by ste ho sprístupnili, ale na schodisko nemáte dostatok miesta? Stavte na sťahovacie schody ukryté v stropnej konštrukcii. Ako vybrať tie pravé?

Vyberáte schody na povalu? Poradíme, na čo sa zamerať
Vyberáte schody na povalu? Poradíme, na čo sa zamerať (zdroj: komerčný článok)

Pôdne schody vyberte s ohľadom na stavbu

Aby schody na povalu splnili očakávania, treba zohľadniť veľkosť stavebného otvoru a konkrétne požiadavky stavby. Každý typ kladie na sťahovacie schodisko iné nároky, zohľadniť musíte aj tepelnoizolačné vlastnosti schodov stanovené hodnotou tepelného prestupu. Čím nižšie číslo bude, tým lepšie budú izolovať teplo.

V pasívnom dome budete potrebovať schody, ktoré splnia ako tepelnoizolačné vlastnosti, tak aj tie protipožiarne. Čo napríklad schody JAP KOMBO alebo ARISTO s dvoma zateplenými vekami?

Pre bežný rodinný dom plne postačí LUSSO ZP s jedným zatepleným vekom, prípadne ich protipožiarny variant LUSSO PP so špeciálnou vložkou vo vnútri veka.

Dôležitá je aj požiarna odolnosť schodov

Požiarnu odolnosť schodov neberte na ľahkú váhu. Hodnotu stanoví norma a udáva sa počtom minút, po ktoré musí schodisko ohňu odolávať.

Zatiaľ čo v niektorých novostavbách môžu byť vyžadované práve protipožiarne schody, v iných typoch stavieb si vystačíte so zateplenými a napríklad v prípade garáží dokonca aj s jednoduchými schodmi s nezatepleným drevotrieskovým krytom.

Viete, že svoju rolu hrá aj miesto, kde schody ukotvíte? Väčšinou ide o vodorovnú stropnú konštrukciu, niekedy ale stavba vyžaduje vertikálnu orientáciu. Na montáž do zvislej steny je vhodný model VERTICAL.

Viac na www.jap.sk.

Komerčný článok